KAIMO TURIZMAS LIETUVOJE




KAIMO TURIZMAS LIETUVOJE


Kaimo turizmas - viena iš turizmo rūšių, siūlanti poilsį užsienyje, kaime. Turistai traukiami gamtos švara ir ramybe, galimybe pažinti regiono tradicinę buitį, kultūrą. Dažnai kaimo turizmas gali būti ir ekoturizmo rūšis. Kaimo turizmas yra svarbi ūkio šaka kaimuose, kadangi dėl mechanizacijos juose sumažėjęs darbo jėgos poreikis, todėl šis verslas suteikia galimybę gyventi ir dirbti kaime nevystantiems žemės ūkio. Be to, kaimo turizmas skatina puoselėti etnokultūrines tradicijas, aplinką.

Nors kaimo turizmas Lietuvoje vystomas jau 15 metų, tik prieš kelis metus kaimo turizmo sodybos ėmė specializuotis ir plėstis.


LIETUVOS KAIMO TURIZMO SODYBŲ ŽEMĖLAPIS

Lietuvos kaimo turizmo sodybos žymimos gandrais.

KAIMO TURIZMO SODYBŲ SPECIALIZACIJA

  • Ramaus poilsio sodybos(Lietuvoje yra 199 "Nemuno turas", "Vilaitė", "Altonė");
  • Pažintinės poilsinės sodybos(Lietuvoje yra 56 "Pas poną","Šušvė");
  • Aktyvaus laisvalaikio sodybos(Lietuvoje yra 125 "Survilų sodyba","Paštuva");
  • Poilsio su šeima sodybos(Lietuvoje yra  62 "Kumečiai", "Laukysta");
  •  Kulinarinis paveldas(Lietuvoje yra tik viena tokia sodyba, Laimos Mačionienės "Grikucis");                
  • Sveikatingumo sodyba(Lietuvoje yra 19 "Sodyba dviems", "Margio krantas");
  • Šeimos švenčių sodyba(Lietuvoje yra 192 "2broliai", "Vegyė");
  • Verslo renginių sodybos(Lietuvoje yra 150 "Gojus", "Guronys");
  • Agroturizmas(Lietuvoje yra 12 "Dagnužis", "Kukarskė");
  • Gamtą tausojanti sodyba(Lietuvoje yra 84 "Retro", "Gervių giesmė").
KAIMO TURIZMO SODYBŲ KLASIFIKACIJA



 
Pagal teikiamas paslaugas siūloma išskirti 18 sodybų tipų, todėl kiekviena veikianti sodyba čia ras savo nišą pagal šią klasifikaciją. Papildomos paslaugos vertinamos balais nuo 1 iki 3 priklausomai nuo išteklių (pinigų, pastangų, kvalifikacijos) reikalingų paslaugai sukurti.


Specializuota Ūkininko sodyba. Sodybos šeimininkas yra ūkininkas turintis ūkininko
pažymėjimą ir registravęs žemės ūkio valdą. Svečiai nuolat gali įsigyti sodyboje išaugintų
(pagamintų) maisto produktų (darţovių, kiaušinių, pieno produktų, duonos). Sodyboje svečiai gali dirbti tradicinius ūkio darbus (šienapjūtė, malkų skaldymas, darţų ravėjimas ir pan.). Šeimininkai suteikia svečiams reikalingus įrankius ir apsaugos priemones.Sodyboje laikomos naminių gyvūnų veislių kolekcijos (ne maţiau 3 skirtingos veislės jei laikomi gyvuliai ir ne mažiau kaip 5 veislės, jei laikomi paukščiai). Sodybos svečiams sudaromos galimybės susipaţinti su laikomų veislių ypatybėmis, juos stebėti.
Specializuota Motorizuota sodyba. Sodybos svečiams suteikiama galimybė važinėtis
kartingais, keturračiais, motorizuotomis vandens (ledo) rogėmis, suteikiama galimybė plaukioti kateriu, galimybė skraidyti motorizuotais parasparniais. Svarbi sąlyga-priskiriamos, turinčičiai aprūpinami reikiamomis apsaugos priemonėmis.
Moderniai sodybai priskiriamos TV, interneto ryšį, DVD grotuvą, muzikiniuscentrus ir pan.
Vandens pramogų sodyboje- siūlomos įvairios vandens turizmo pramogos: vandens dviračiai, burlentės, jachtos, plaustas ir t.t.
Sportinė sodyba- išsiskiria įrengtomis sporto aikštelėmis (teniso aikštynais, krepšinio ir tinklinioaikštelėmis), įrengtomis dviračių trasomis ir įvairiomis sporto paslaugomis  (riedučiai,dviračiai, šaudymas ir kitos).
Komfortiška sodyba- išsiskiria labai gerai sutvarkyta infrastruktūra.Sodyboje įrengta
burbulinė vonia (jakuzi), kuria gali naudotis visi sodybos svečiai, visuose numeriuose yra kilimai,įrengta vonia, atviras (lauko) baseinas ne mažiau kaip
15 m3 talpos, uždaras baseinas (paprastaipirties patalpose) ne maţiau kaip 9m3 talpos, visų numerių sanmazguose įrengtos šildomos grindysir pan.
Pirties sodyba- išsiskiria siūlomų pirties paslaugų asortimentu: garinė pirtis, sausa(suomiška), turkiška pirtis, pirtis kubilas, ledo pirtis. Sodybos svečiams pirties procedūrų metu duodami individualūs galvos apdangalai, chalatai, skalbiamos šlepetės. Pirties procedūrų metu svečiai vaišinami žolelių arbatomis, specialiu pirties meniu. Sodybos šeimininkai atlieka pirties
procedūras (vanojimą, masažą).
Konferencijų organizavimas -sodyboje yra konferencijoms skirti mobilūs stalai, kuriuos galima sustatyti įvairiomis konfigūracijomis pagal svečių pageidavimus, reikiama garso ir vaizdo aparatūra (grotuvas, stiprintuvas, kolonėlės, mikrofonai).
Turistinė sodyba-sodybos svečiams yra sudarytos sąlygos gyventi palapinėse.Sodybos šeimininkai svečiams rengia vandens ţygius (baidarėmis, valtimis, plaustais, vandens dviračiais); sudaro ţygio maršrutus, organizuoja svečių ir transporto priemonių nuvežimą ir parvežimą į/iš 40 maršruto pradžios/ pabaigos vietą (-os).Šeimininkai sodybos svečiams veda pažintinės ekskursijas. Sodybos šeimininkai turi turėti reikiamą gido kvalifikaciją.
Gyvūnams draugiška sodyba– išsiskiria nuostata leisti sodybos svečiams atsivežti naminius gyvūnus (šunis, kates ir kt.),kur yra specialiai įrengtos patalpos svečių naminiams gyvūnams voljerai, narvai). Sodyboje yra laikomos kelios (ne mažiau negu trys) naminių gyvūnų rūšys. Sodybos svečiams sudaromos galimybės susipažinti su laikomų gyvūnų elgesiu, juos stebėti. Etnografinės sodybos-iš kitų Lietuvos kaimo sodybų išsiskiria vietinių statybinių medžiagų naudojimu, darniu prisitaikymu prie aplinkos, regioninėmis architektūros, apželdinimo ir aplinkos tvarkymo tradicijomis, pastatų grupavimo, jų tipų, puošybos ir smulkiosios architektūros etniniais skirtumais. Pramogos patalpose- Sodybos svečiai gali naudotis ne mažiau kaip 100 leidinių grožinės literatūros biblioteka. Knygos gali būti laikomos numeriuose arba sodybos šeimininkų naudojamose patalpose, šiuo atveju numeriuose turi būti pateiktas knygų, kuriomis gali naudotis svečiai sąrašas. Sodybos svečiams siūlomas įvairus stalo žaidimų asortimentas.
Žirgų sodyba- sodyboje svečiai gali jodinėti žirgais. Sodyboje laikomi žirgai, svečiai aprūpinami jojimo inventoriumi ir apsaugos priemonėmis. Sodyboje įrengtas atviras jojimo maniežas (jojimo aikštelė) atitinkantis turimą žirgų skaičių ir kitas sąlygas.
Vaikams draugiška sodyba- Sodyboje įrengta vaikams saugi maudymosi vieta (atitverta ir plūdurais pažymėta nedidelio gylio vandens telkinio dalis), poilsiautojai gali naudotis vaikiškais dviračiais, įrengta vaikų žaidimo aikštelė, Sodybos šeimininkai nuolat rengia edukacines programas vaikams, organizuojamos vaikų stovyklos.
Kulinarinė sodyba- sodybos šeimininkai svečiams rengia kulinarinius šou (duonos kepimas, sūrio gaminimas, alaus degustacijos ir panašiai). Sodybos šeimininkai gamina tradicinius pieno, mėsos, duonos produktus.
Amatų sodyba- Sodyboje įrengtos vieno ar kelių tradicinių amatų dirbtuvės (kalvė, keramikos dirbtuvės, audimo staklės ir pan.) Svečiai dirbtuvėse gali užsiimti tradiciniais amatais. Šeimininkai svečiu aprūpina reikalingomis žaliavomis. Sodybos šeimininkai yra įvaldę vieną ar kelis tradicinius amatus ir gali apmokyti poilsiautojus tradicinių amatų pradmenų. Sodyboje organizuojamos tęstinės tradicinių amatų mokymo programos. Sodyboje yra sertifikuotas amatų kiemas (centras).
Ekologiška sodyba- Pastatams statyti naudojamos medžiagos, technologijos bei inžinerinės sistemos turėtų būti šiuolaikiškos, tai yra ekologiškos ir ekonomiškos. Visi svečių naudojami patalai
kimšti natūraliomis medžiagomis (plunksnomis, pūkais, vilna, grikių lukštais, kokoso plaušais, šienu, šiaudais).
Sodyboje gaminama sertifikuota ekologiška produkcija žymima „Tatulos― ir/arba „Ekoagros― ženklu. Sodyboje rūšiuojamos atliekos. Sodyboje naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai (saulės kolektoriai, mažosios hidroele ktrinės, biodujos ir kitas biokuras). 

Augalų sodyba- sodyboje įrengti paţintinai takai augalų stebėjimui su nuorodomis, augalų aprašymais ir stebėjimo vietomis svečiams. Sodybos šeimininkai veda svečiams ekskursijas pažintiniais takais, moko stebėti augalus. Sodyboje auginamos teminės augalų kolekcijos (pvz.spygliuočių krūmų kolekcija, kardelių kolekcija). Kolekcijoje turi būti ne mažiau kaip 20 augalų rūšių (veislių). Sodybos svečiams sudaromos galimybės susipažinti su auginamų augalų rūšių (veislių) ypatybėmis, juos stebėti. Sodyboje įrengtasne mažiau kaip 1 ha ploto parkas-prižiūrimas natūralus arba ugdomas medžių ir krūmų želdynas poilsiui, su alėjomis, aikštėmis, takais, suoliukais ir poilsio aikštelėmis. 
Ši kaimo turizmo sodybų klasifikacinė schema leidžia vertinti kaimo turizmo paslaugų kokybės lygmenį.


Paskutiniai Lietuvos statistikos departamento duomenys teigia, jog šiuo metu Lietuvoje yra 605 kaimo turizmo sodybos. Daugiausiai sodybų yra vidurio ir pietryčių dalyje. Daugiausiai yra ramaus poilsio kaimo turizmo sodybų.
TRUMPAS VIDEO APIE KAIMO TURIZMO SODYBAS

4 komentarai:

  1. Na sodybų tai tikrai apstu kaip Lietuvai, va tarkim kaip karta meksikoje buvau, tai ten iš viso retenybė tokios sodybos

    AtsakytiPanaikinti
  2. šaunu, kad kaimo turizmo sodybos siūlo ir garso įrangos nuomą . Konferencijų ar renginių metu dažnai prireikia vaizdinių ar garso priemonių.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Smagu, kai kaimo turizmo asociacija bando kažką keisti. Visų pirma reikia keisti požiūrį į pačią "kaimo turizmo" sampratą. Ji vis dar turi šiek tiek neigiamą atspalvį. Daugeliui tai vieta, kur renkamasi "pagerti su vaizdeliu į gamtą". Žinoma, reikia ir tokių sodybų. Tačiau tai tikrai neturėtų būti pagrindinis apsilankymo tikslas. Nuostabų Lietuvos peizažą derinant su plačia veiklos pasiūla bei apgyvendinimo kokybe, tikrai sulauksime pastangas vertinančių svečių. Plačiau apie tai

    Sodyba „Dzūkijos uoga“

    AtsakytiPanaikinti